Ti, co užívají přípravky na zředění krve nebo inzulín, by měli napřed se svým lékařem konzultovat možnost užívání většího množství.

Co to vlastně je

Skořice je kůra, která se suší a balí do svitků. Plantáže skořicovníku jsou nejen na Srí Lance, ale také v Indii, na Jávě a Seychelách. Ale nepleťte si ji pravou Cejlonskou se skořicí Cassia, která je na trhu špatně označována jako cejlonská. Rozeznat se dají. U cejlonské se vrchní část kůry sloupne a sbírá se vrstva vnitřní kůry, kdežto z čínské se sbírá celá vrchní kůra.
mletá a celá skořice

Přínosy užívání

Pokud ji budete užívat pravidelně, ale nemusíte denně, dojde postupně ke snižování krevního cukru, triglyceridů a hladiny LDL cholesterolu. Je dobré připomenout, že ještě nedávné studie nezjistily skoro žádné účinky po dvou týdnech užívání. Je tedy potřeba vydržet alespoň 40 dnů než začnete dělat přestávky v užívání. Mějte ale na paměti, že tady rozhodně neplatí, že čím větší množství, tím lépe.
česnek u koření

Využití v kuchyni

I přesto, že si můžeme říct, že , milujeme její využití právě při pečení dezertů, dortů a kořeněných druhů chleba. Sliny se nám sbíhají, když je s čokoládou, banány, sladkou rýží, ale také když s ní ochutíme jehněčí nebo drůbeží maso. Je výborná v teplé čokoládě i kávě, ve svařeném vínu, ale i ve vánočním čaji.

Někdo ji přidává do rajské omáčky a to rovnou do jejího základu. Jedná se o kousek 1×1 cm.

Nemusíte se bát ji zkombinovat s hřebíčkem, kardamomem, koriandrem, zázvorem, kurkumou, muškátovým květem i oříškem a tamarindem.

Skořice pro zdraví

Podporuje funkci mozku – už její vůně podporuje mozkovou činnost. Bylo zjištěné, že i díky vnímání její vůně se zlepšuje paměť a pozornost při práci. Zpomaluje průběh Alzheimerovy choroby.

Proti plísním, bakteriím a virům – patří mezi přírodní antibiotikum.

Pomáhá hlídat hladinu cukru – čaj se skořicí po jídle pomůže žaludku rychleji trávit a ulehčí tím zdlouhavému vstřebávání sacharidů. Je prokázané, že snižuje hladinu glukózy v krvi až o 30%.

Zažívání

Je zdrojem vápníku, minerálů a vlákniny. Nejdůležitější z minerálů je mangan. Napomáhá k pravidelné stolici a tím tak působí preventivně proti vzniku rakoviny tlustého střeva. Pomáhá při nadýmání, zácpě nebo průjmu. V kombinaci s medem léčí bolesti žaludku a chrání před vznikem žaludečních vředů.

Srdce

Pomáhá předcházet onemocnění srdce a aterosklerózy. Uleví vám od zadýchávání a posílí srdeční tep.

Artritida

Tito lidé mohou klidně 3x denně pít šálek horké vody s 2 lžičkami medu a 1 malou lžičku skořice. Bolesti se zmírní, někdy i ustoupí docela. Lépe se začnou pohybovat.

Hubnutí, detoxikace

Protože stimuluje a zahřívá zažívací ústrojí, podporuje trávení a urychluje metabolismus. Zlepšuje spalování cukrů a tuků. Ženám tlumí menstruační křeče. Její detoxikační vlastnosti likvidují škodlivé bakterie a mikroorganismy. V zažívacím traktu působí proti parazitům.