Vaše zahrádka se pro motýly stane přitažlivou pouze tehdy, pokud v ní najdou to, co potřebují. Oblibují si teplé, slunné a chráněné stanoviště plné barevných květin. Proto by zahrada měla být navržena tak, aby v ní nebyl zbytečný průvan, což můžeme docílit výsadbou živých plotů ze stran, odkud přicházejí převládající větry. Výsluní a teplá místa jsou jim velmi příjemná. Mohou to být zdi budov, kameny či suché zídky.

motýl na kytce

Výběr rostlin

Podmínka k tomu, aby se motýli na pozemku opravdu zdržovali, jsou smíšené záhony kvetoucí od jara až do podzimu. Květy trvalek, letniček, jakož i některých křovisek či popínavých rostlin totiž obsahují nektar, který je pro ně potravou. Je vhodné, aby se v záhonech či v zahradě nacházely i původní evropské, nejlépe přirozeně ve vašem regionu rostoucí rostliny, neboť motýli je dokáží rozeznat a přilákají je více než barevnější cizokrajné druhy. Není nutné, aby rostliny tvořily jeden celek. Vhodnější je, pokud jsou rozptýleny mezi další okrasné či užitkové rostliny po celé zahradě.

Kout s kopřivami

Nektarem se však živí pouze dospělí motýli, jejich larvy jedí převážně listy rostlin. Dospělci nejprve nakladou vajíčka, z nichž se vylíhnou larvy. Po čase se zakuklí a později se z nich vyvinou dospělí motýli. Zní to možná neuvěřitelně, ale nejlepší rostlina pro vývin je kopřiva, ale i potočnice či brukvovité rostliny. Pokud si tedy chcete zajistit, že motýli u vás stráví celý svůj život, je vhodné vytvořit jim koutek s kopřivami. Na podzim mají motýli oblibě i ovoce. Dospělci se často na zimu ukrývají v tmavých chladných skrýších, kde přezimují, někdy zimují ve formě larev.
motýl paví oko

Důležité upozornění

Pokud chcete mít takovou nádherně kvetoucí, vonící zahradu, která přiláká motýli ze širokého okolí, není vhodné používat v ní pesticidy ani herbicidy. Raději využijte biologické způsoby ochrany rostlin.