Jakmile budete rozhodnuti, zda zvolit bankovní, nebo nebankovní hypotéku bez registru, postupujte v následujících krocích:

Kupní smlouva

Pokud kupujete nemovitost přes realitku, vytvoří ji realitní makléř. V případě dohody s prodávajícím na vlastní pěst se obraťte na právníka. Kupní smlouva (a smlouva o smlouvě budoucí) jsou vždy nejdůležitějším bodem získání nemovitosti a musí mít patřičné právní náležitosti.
strom u domu.jpg

Potvrzení o výši příjmu

Banky vyžadují vždy potvrdit příjem. Jestliže jste zaměstnanec, potvrdí jej zaměstnavatel, podnikatelé předkládají daňové přiznání (poslední zdaňovací období). U manželů, kteří jsou spoludlužníky, předkládají potvrzení oba dva. Některé nebankovní subjekty však žádné potvrzení o příjmu nevyžadují – tento krok v jejich případě odpadá. U nebankovních společností také bývá zvykem, že jejich poradci zajišťují úvěr včetně předběžné konzultace přímo v místě bydliště žadatele. Není tedy nutné nikam docházet.
květiny v kuchyni.jpg

List vlastnictví

Banky jej vyžadují patřičně orazítkovaný od úředníka na katastrálním úřadu. Podobné je to i se snímkem z katastrální mapy. Banka se tím jistí, že je nemovitost skutečně prodávajícího, a ověřuje, zda na ní není uvaleno zástavní právo. U některých nebankovních subjektů může tento krok absolvovat s vaším zplnomocněním její terénní pracovník.

Odhadní cena

Banky zajímá odhad skutečné reálné ceny nemovitosti, proto mají své vlastní odhadce. U nebankovních bezúčelových hypoték je tento krok vyžadován pouze u zsatavované nemovitosti.
květiny v kuchyni.jpg

Žádost o hypotéku

Bankovní ústavy vždy zajímají vaše finanční poměry, kromě výše příjmu zjišťují i vaše výdaje, tzn. platby výživného na děti, platby pojištění, úvěrové smlouvy, leasingové smlouvy, výše bankovních kont, případně nemovitého majetku. V žádosti o úvěr se sestavuje doba jeho fixace, možnost předčasné úhrady úvěru, délka splácení a výše měsíčních splátek. Banky rovněž zajímá vaše platební bilance, zda nemáte záznam v některém z registrů dlužníků. Častokrát i nepatrný hřích z minulosti celou situaci komplikuje. Většina nebankovních subjektů do registrů nenahlíží a nezajímají je ani vaše příjmy a výdaje.

Zástavní právo, pojištění, peníze

Jakmile je připravena úvěrová smlouva, bude vyzván prodávající k podpisu, neboť je nemovitost prozatím jeho. Tato fáze bývá nejvíce problematickou, neboť prodejce bude mít dům v zástavě a dosud neviděl žádné peníze. O tomto průběhu s ním musíte jednat včas již při podpisu kupní smlouvy. Poté následuje pojištění objektu (pojistka vinkulovaná ve prospěch banky nebo nebankovního subjektu) a na závěr jsou prodávajícímu vypláceny peníze na jeho účet (resp. účet právní úschovy po zapsání kupujícího do katastru).

Hypotéka bez nahlížení do registru dlužníků je běžným finančním produktem na našem trhu
3.5 (70%)2